Gabriel, Mihai și dorul de mamă

Viitorul ”Bănel”
21 octombrie 2016
Andrei și Cristi, micii vrăjitori
21 octombrie 2016

Gabriel, Mihai și dorul de mamă

Gabriel și Mihai sunt doi frați cu care viața a fost nu dură, ci extraordinar de dură. Stau într-un fost bloc de nefamiliști, la etajul 4, iar cele două camere minuscule sunt pline de igrasie. Când plouă, apa de pe plafonul blocului se infiltrează printre pereți și singura lor dorință este să stea ploaia. Împart cele două camere cu tată lor, fratele mai mare, soția acestuia și cele două fetițe ale cuplului.

În ianuarie 2016, Gabi și Mihai au mai primit o lovitură: mama lor s-a stins din viață. Cu toate această tragedie care ar dărâma pe oricine, cei doi frați (imagine cu momentul când primesc ajutoare de Paști)  continuă să zâmbească și să creadă că, într-o zi, viața va fi altfel. Proiectul Școlii Sociale Sportive Real Madrid le-a oferit această speranță. Învață bine la școală, mai ales Gabriel, vin săptămână de săptămână la antrenamente, râd, glumesc și simt ce înseamnă normalitatea vieții de copil. Pentru ei, acest lucru este cel important.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *