JURNAL DE COPA ALMA, ziua 3: meciuri cu Villa Real de San Antonio, Manique și Rostov pe Don, poza oficială cu toți participanții și nelipsita baie în Ocean

JURNAL DE COPA ALMA, ziua 2: festivitatea de deschidere, primele meciuri, joacă și …somn adânc!
27 iunie 2017
JURNAL DE COPA ALMA, ziua 4: ultimele meciuri, Cupa Prieteniei pentru delegația României, festivitatea de premiere și petrecerea de final
4 iulie 2017

JURNAL DE COPA ALMA, ziua 3: meciuri cu Villa Real de San Antonio, Manique și Rostov pe Don, poza oficială cu toți participanții și nelipsita baie în Ocean

Ziua a treia la Copa Alma a fost una plină de meciuri pentru copiii Școlii Sociale Sportive din București. Seria de trei meciuri a început cu cel împotriva portughezilor de la Villa Real de San Antonio. Echipa noastră a jucat curajos, a avut în minte tot timpul respectarea valorilor Fundației Real Madrid și, chiar dacă a pierdut la final, scor 1-2, a reușit din nou să fie aplaudată de adversari și de spectatori.
Al doilea meci al zilei a venit, din păcate, tot cu o înfrângere, dar cu aceleași aprecieri unanime prvind comportamentul copiilor. Diferența față de ediția trecută este una substanțială, nu puțini fiind cei care au spus că demult nu au mai văzut o echipă participantă atât de atentă la cele 7 valori ale FRM: prietenie, stimă de sine, autonomie, motivație, spirit de echipă, respect și egalitate. Meciul cu a treia echipă reprezentantă a Portugaliei, Manique, a fost foarte spectaculos cu multe goluri. În cele din urmă au învins lusitanii cu 4-2.
Ultimul meci, dar nu în cele din urmă, a fost cel cu prietenii ruși din Rostov pe Don. Scorul a fost tras la indigo ca și în partida cu Manique: 2-4. După această partidă, toate echipele au fost invitate de reprezentanții Fundației Real Madrid la poza oficială. Cele nouă echipe au creat o atmosferă extraordinară, cântecele românilor și marocanilor acoperind totul. A venit apoi celebra comandă ”Say cheese!” și sute de zâmbete au atacat camerele fotoreporterilor oficiali ai marelui club spaniol.
Ziua s-a încheiat cu un nou rasfăț: nelispita baie în Ocean. Bălăceală maximă, apoi drumul la hotel, presărat cu cîntece fredonate de data aceasta cu rușii din Rostov. Cina și… liber la somn!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *