JURNAL DE COPA ALMA, ziua 4: ultimele meciuri, Cupa Prieteniei pentru delegația României, festivitatea de premiere și petrecerea de final

JURNAL DE COPA ALMA, ziua 3: meciuri cu Villa Real de San Antonio, Manique și Rostov pe Don, poza oficială cu toți participanții și nelipsita baie în Ocean
3 iulie 2017
JURNAL DE COPA ALMA, ziua 5: Nostalgia plecării, ultimele plimbări și poze, îmbarcarea. Hasta luego, Copa Alma!
4 iulie 2017

JURNAL DE COPA ALMA, ziua 4: ultimele meciuri, Cupa Prieteniei pentru delegația României, festivitatea de premiere și petrecerea de final

Ziua a 4-a la Copa Alma a însemnat ziua ultimelor meciuri. Echipa noastră a încheiat perfect turneul și a reușit două victorii superbe: 1-0 cu prima echipă a madridului și 4-1 cu cu echipa Școlii Sociale din Funchal. Din nou, copiii au excelat la respectarea valorilor Fundației Real Madrid și iarăși au fost aplaudați de adversari, spectatori și oficiali ai Fundației Real Madrid.
Pentru comportarea ireproșabilă în cadrul turneului, antrenorii Cristi Preda și Ion Pițilă, coordonatorul Dorin Agapie și șefa delegației, Ania Nedelcu, i-au dus pe copii apoi pe faleza Oceanului, unde i-au premiat cu …înghețată. După plimbare s-a mers la hotel, unde fiecare s-a pregătit de festivitatea de premiere și de marea petrecere.
Acestea au avut loc într-o locație cochetă formată dintr-un amfiteatru și un restaurant. Festivitatea de premiere a fost plină de emoții. Fiecare formație a primit o Cupă, în funcție de rezultate și de punctajul pentru respectarea valorilor, cupă care semnifică una din valorile FRM. Dacă anul trecut Școala Socială Sportivă București a câștrigat Cupa Respect, în acest an ne-am bucurat primind Cupa Prieteniei. Copiii s-au purtat ca niște mari campioni, fiecare pozându-se cu superba Cupă. Au fost sute de poze nu numai cu Cupa Prieteniei, ci și cu adversarii din cele 3 zile de jocuri, adversari care au devenit prieteni pe viață.
A urmat petrecerea. Dans, sucuri, dialoguri spumoase în toate limbile pământului. Au fost 3 ore în care copiii din cele 9 echipe au uitat cu desăvârșire de probleme de acasă și au simțit cu adevărat că viața le poate zâmbi. S-au retras cu nostalgie către hotel la final, conștienți că s-a terminat ultima zi a unei competiții de care sunt îndrăgostiți total.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *