Marian, unicul rebel

Andrei și Cristi, micii vrăjitori
21 octombrie 2016
”Wow, ce stadion!” Copiii Școlii Sociale Sportive, invitați la cel mai tare meci al naționalei în preliminariile CM!
12 noiembrie 2016

Marian, unicul rebel

Marian este micul rebel al Școlii Sociale Sportive Real Madrid. Nu vrea să dea declarații în fața camerelor TV, plânge când echipa sa pierde, trăiește la intersitate maximă fiecare minut de la antrenamente sau de la acțiunile școlii sociale. Antrenorii sunt răbdători cu el și încearcă să îi scoată în evidență calitățile deosebite: voința și ambiția. Motivul pentru care a devenit un mic rebel al proiectului este dorința imensă de a își depăși condiția.

Acasă reprezintă pentru Marian o cameră de câțiva metri părtrați într-un alt fost bloc de nefamiliști. Aragazul este pe hol, iar în cameră locuiește alături de părinți, fratele mai mare și sora mai mică. Încă două surori s-au măritat și și-au întemeiat propria familie. Câinele Ricky întregește tabloul unei familii care o duce greu, dar care este foarte puternică. Marian (foto stânga, alături de un coleg la finala Cupei) trăiește fiecare zi cu dorința ca odată, peste ani, să arunce la gunoi sărăcia care îl apasă și să rămână din copilărie doar cu amintirea căldurii cu care familia l-a înconjurat mereu. Și cu bucuria pe care i-a oferit-o Școala Socială Sportivă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *