Pur si simplu, Bobi. Doar cu i

JURNAL DE COPA ALMA, ziua 5: Nostalgia plecării, ultimele plimbări și poze, îmbarcarea. Hasta luego, Copa Alma!
4 iulie 2017
Proiectul Scolii Sociale Sportive Fundatia Real Madrid va fi dezvoltat si in Sectorul 6
9 august 2017

Pur si simplu, Bobi. Doar cu i

 

Il cheama Bobi, cu i si fara dublu b si y. Acest prenume este cam tot ce au putut sa ii ofere parintii. Elvira si Gheorghe, parintii lui Bobi, locuiesc impreuna cu cei 4 copii intr-o casa care mai degraba nu e casa.

Elvira a gasit un loc pe o movila de pamant, despre care credea, acum 5 ani, ca e al nimanui. A strans materiale de constructii de pe santiere si de la case parasite si, cu ele, a reusit sa ridice o casa de doua camarute pe movila respectiva. O asa zisa casa. O soba gen plita asigura caldura iarna si locul pentru gatit mancarea. Iar un acoperis din fel si fel de materiale ii fereste de intemperii.

Cu un asemenea mediu, Bobi a devenit un copil insingurat si neinteles la scoala. Singurul cuvant pe care il folosea cand a intrat in programul Scolii Sociale era “da”. Copiii chiar il banuiau ca nu stie sa vorbeasca.

Incet incet a inceput sa se schimbe. Socializarea cu ceilalti copii, antrenamentele dupa metodologia Fundatiei Real Madrid, discutiile saptamanale cu psihologul, vizitele la marile echipe de fotbal si prezenta la meciuri si actiunile echipei nationalei, toate i-au deschis un nou orizont.

Dupa incheirea primului an de cand face parte din program, Dorin Agapie coordonatorul Scolii ne spune ca Bobi este un glumet, este unul din cei mai simpatici si generosi copii ai Scolii Sociale. Se bucura de fiecare activitate a  programului: ii plac cel mai mult antrenamentele, dar a creat si o relatie minunata cu voluntarii cu care face meditatiile la romana si mate’, asteapta cu sufletul la gura orice meci pe un stadion mare si spera sa fie si el printre norocosii care vor merge din nou la anu’ la Copa Alma.

Iar toate acestea il tin in scoala- cu note din ce in ce mai bune… Si spre marea noastra bucurie , de anul acesta si sora lui face parte din program.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *